Skip to main content
Kwiat róży

Kwiaty odpowiednio dobrane do okazji

Cięte kwiaty to częsty wybór na różne okazje: urodziny, rocznice ślubu, imieniny, zaręczyny. Aby odpowiednio wybrać kwiaty do charakteru wydarzenia, warto zapoznać się z symboliką kwiatów. Za pomocą odpowiedniej kompozycji możemy w precyzyjny i subtelny sposób wyrazić swoje uczucie względem obdarowywanej osoby.

Symbolika róż

Róże to najbardziej wyraziste z kwiatów, popularne i łatwo dostępne, często wybierane przez mężczyzn dla ukochanych. Pamiętajmy, że zakochani powinni wystrzegać się róż o żółtym kolorze, które symbolizują zazdrość. Białe wyrażają wierność, ale to czerwone nazywane są „kwiatami kochanków”. Czerwone róże to idealny sposób na wyznanie miłości! Róża w bledszym kolorze różu jest symbolem przyjaźni, wyraża oddanie, sprawdzi się w ramach podziękowań, czy sytuacjach gdy chcemy się komuś odwdzięczyć.

Gratulacje i podziękowania

Kwiaty tulipanyW oficjalnych sytuacjach (podziękowania dla promotora, lekarza, opiekuna) idealnie sprawdzą się gerbery, bukiety z takich kwiatów są eleganckie i pasują do każdego, bez względu na płeć. Ciekawym pomysłem przy takich okazjach jest również wybór ciętych storczyków czy anturium – egzotycznego kwiatu doniczkowego.

Na co należy uważać?

Z negatywnymi uczuciami kojarzą się fioletowe irysy, narcyzy, czy lawenda. Oznaczają brak zainteresowania i antypatię względem obdarowanej osoby. Niebieski irys symbolizuje oziębłość, hiacynt oznacza przykrość wywołaną zachowaniem bliskiej osoby, żonkil to symbol zazdrości i nieodwzajemnionej miłość.

Kwiaty na ostatnie pożegnanie

Wieńce to wyraz naszej pamięci o zmarłym, wyrażający żal po stracie. W tym przypadku nie obowiązują sztywne ramy, jeśli zmarła osoba była nam kimś bliskim, możemy zdecydować się na jego ulubione kwiaty. W tradycyjnych wiązankach najczęściej spotykamy róże, goździki, gerbery, chryzantemy oraz lilie. Czerwone róże oddają szacunek, dlatego są klasyfikowane jako odpowiednie na pogrzeb rodzica.
Kwiat sałaty
Białe kwiaty wybierane są na pożegnanie osób zmarłych młodo, ze względu na niewinności którą konotują. Bezpiecznym wyborem przy wiązance są również goździki. Chryzantemy które w naszym kraju kojarzą się z uroczystościami pogrzebowymi i obchodami Dnia Wszystkich Świętych w istocie nie są kwiatami o symbolice żałoby i smutku. Złocista chryzantema jest zapewnieniem naszej pamięci o ukochanej osobie.

Wiele osób przywiązuje szczególną uwagę do mowy kwiatów, analizują znaczenie, kolor czy ilość poszczególnych kwiatów w bukiecie. Dlatego warto zgłębić symbolikę kwiatów aby nie zostać źle zrozumianym. W celu precyzyjnego przekazania swoich uczuć, zawsze warto skonsultować swoje wybory z obsługą kwiaciarni.

Zdjęcia przykładowych wiązanek pogrzebowych znajdują się tutaj http://kwiaciarniaismena.pl/wience-pogrzebowe.html.

Dodaj komentarz