Skip to main content
Obrączki z białego złota w salonie jubilerskim Łodzińscy

Białe złoto — dlaczego nie jest naprawdę białe?

Białe złoto to odmiana tego szlachetnego kruszcu, która zdobywa coraz większe uznanie wśród kobiet na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że w salonach jubilerskich pojawia się coraz więcej wyrobów z białego złota, w tym piękne pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. Co ciekawe, dla wielu osób niezaznajomionych z białym złotem nazwa ta może wydać się dość myląca, bowiem biżuteria z tego kruszcu wcale nie jest złota, lecz lekko srebrzysta. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego białe złoto nie jest białe? Odpowiadamy.

W jaki sposób powstaje białe złoto?

Złoto to kruszec, który w zależności od domieszki będzie charakteryzował się biała, żółtą lub różową barwą. Wyroby takie jak obrączki z białego złota wytwarzane są z odmiany, która powstaje na skutek połączenia złota oraz domieszki niklu, srebra lub palladu. Taka mieszanka pozwala uzyskać piękny srebrzysty odcień bardzo podobny do platyny. Co ważne, im mniejsza zawartość złota w mieszance, tym bardziej żółte będzie zdawało się być białe złoto. Tym samym biżuteria z białego złota o próbie 333 nie będzie tak srebrzysta jak wyroby o próbie 999 czy 585.

Co więcej, dodatek dużej ilości metali innych niż złoto będzie wpływać również na właściwości chemiczne i fizyczne wyrobu. Im mniejsza próba, tym twardszy, a zatem trwalszy będzie wyrób, bowiem metale dodane do złota są znacznie twardsze niż samo złoto.

Jak rozpoznać obrączki z białego złota?

Dlaczego białe złoto nigdy nie będzie prawdziwie białe?

Wyroby jubilerskie z białego złota zawierają w sobie mniejsze lub większe ilości czystego złota o żółtej barwie. Tym samym nie ma możliwości, by białe złoto było rzeczywiście białe. Istnieje jednak zabieg nazywany rodowaniem, który nadaje białemu złotu wyjątkowy srebrzysty odcień. Rod jest metalem szlachetnym charakteryzującym się metalicznym, srebrnym kolorem. Rodowanie złota polega na pokryciu wyrobu jubilerskiego cienką warstwą rodu, dzięki czemu biżuteria zyskuje kolor srebra lub platyny. Co więcej, zabieg ten sprawia, że wyroby stają się znacznie twardsze i odporniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania.

Warto również dodać, że białe złoto na dłużej zachowa swój piękny, srebrny blask jeśli będzie odpowiednio przechowywane oraz regularnie czyszczone. W ten sposób zapobiegniemy utracie koloru i zbyt szybkiemu zatarciu się warstwy rodu.

Jak dbać o wyroby z białego złota?

Codzienna dbałość i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mają ogromny wpływ na wygląd biżuterii z białego złota. Przede wszystkim wyroby jubilerskie z tego materiału, takie jak obrączki lub pierścionki zaręczynowe z białego złota powinny być zdejmowane na czas prac domowych, takich jak zmywanie, sprzątanie, czy pranie ręczne. Pozwoli to uniknąć zbędnego namaczania biżuterii oraz ograniczy jej kontakt z chemią domową.

Biżuteria z białego złota powinna być również odpowiednio przechowywana, najlepiej w zaprojektowanej do tego szkatułce wyłożonej miękkim materiałem. Warto również zadbać, by poszczególne elementy nie stykały się ze sobą, by nie narażać biżuterii na rysy i otarcia. Takie proste zabiegi pielęgnacyjne i zapobiegawcze pozwolą nam uchronić biżuterie z białego złota przed niszczeniem i sprawią, że przez długie lata będzie prezentować się zjawiskowo.