Jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia- 5 najważniejszych wskazówek!
Każda kobieta będąca w ciąży nie może doczekać się porodu i spotkania ze swoim malutkim dzieckiem. Ciąża nie jest łatwym czasem, bo organizm przygotowuje się do ogromnego wysiłku, jakim jest poród. Ciało kobiety zmienia się diametralnie, przystosowując się do wielkości płodu. Większość kobiet już na pierwszych wizytach u ginekologa poznaje orientacyjną datę porodu, którą wyznacza specjalista. Jednak wiele z ciężarnych chciałoby dodatkowo dowiedzieć się jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia.
Cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy dzieli się na kilka faz. Pierwszą z nich jest faza menstruacyjna, która charakteryzuje się utrzymującym się od 3 do 6 dni krwawieniem. Kolejnym etapem jest faza folikularna, zwana również pęcherzykową. Podczas jej trwania wzrasta błona śluzowa macicy, co trwa od 9 do 11 dni. Przedostatnim etapem jest faza owulacyjna, podczas której pęka dojrzały pęcherzyk Graafa, co zajmuje dość mało czasu, bo tylko jeden dzień. Ostatnim etapem jest faza lutealna, która ma stałą długość u każdej kobiety. Może trwać od 10 do 16 dni.
Jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia?
Na podstawie powyższych informacji określono, że do zapłodnienia musi dochodzić w okolicach połowy cyklu. Jednak jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia? Rozwiązaniem, które nasuwa się jako pierwsze. jest po prostu zapytanie o to lekarza podczas konsultacji. Ginekolog może wykonać USG, podczas którego będzie mógł określić dzień zapłodnienia. Takie badanie należy zrobić w pierwszym trymestrze ciąży.
Czy można samemu policzyć kiedy doszło do zapłodnienia na podstawie daty porodu?
Zdecydowanie tak. Orientacyjny termin porodu umożliwia określenie tego, w którym tygodniu ciąży jesteśmy, co pozwala na określenie dnia, w którym mogło zajść do zapłodnienia. Aby obliczyć, którego dnia nastąpiło zapłodnienie, należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, ponieważ to właśnie z cyklem menstruacyjnym łączy się data zajścia w ciążę. Na podstawie orientacyjnej daty porodu i terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki możemy określić także dzień zapłodnienia. Według zasady Naegelego do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok.
Kalkulator ciąży
Warto zwrócić również uwagę na specjalne internetowe kalkulatory ciąży, które na podstawie wyżej wspomnianej zasady Naegelego potrafią wyliczyć kiedy doszło do zapłodnienia na podstawie daty porodu. Jednak mimo wszystko nie należy uznawać tej zasady za nieomylną. Ten wzór zakłada, że cykle są regularne i zawsze trwają tyle samo dni.
Jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia? – Podsumowanie
Podsumowując, aby poznać datę zapłodnienia, nie musimy pytać o to lekarza prowadzącego ciążę. Możemy za to posłużyć się określonym wzorem. Jednakże należy pamiętać, że nie jest to metoda, która zawsze wyznaczy poprawny dzień zapłodnienia, czego powodem jest to, że u większości kobiet cykle nie są regularne aż tak jak zakłada to wzór. Długość poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego zależy przede wszystkim od organizmu kobiety, a jakikolwiek stres, czy nawet nadmierne emocje mogą wpłynąć na długość cyklu.