5 najważniejszych funkcji systemu ERP
System ERP to narzędzie informatyczne, które integruje dane z wielu obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki temu skutecznie wspiera zarządzanie procesami w firmach produkcyjnych, handlowych, biurach rachunkowych i nie tylko. Wyróżnia się budową modułową – dany moduł odpowiada konkretnemu obszarowi działania firmy i wspólnymi bazami danych dla wszystkich modułów. Dopiero planujesz wdrożyć w swojej firmie system ERP? Przeczytaj o najważniejszych funkcjach tego oprogramowania.
System ERP – w jaki sposób ułatwia prowadzenie księgowości
Moduł finansowo-księgowy systemu ERP to nieodzowna pomoc dla firm prowadzących uproszczoną lub pełną księgowość. Docenią go również osoby rozliczające się ryczałtem. System ERP z modułem finansowo-księgowym ułatwia księgowanie dokumentów na kontach, przez co pomaga uniknąć błędów z tym związanych. Pozwala definiować kręgi kosztów i prowadzić rejestry VAT. Pomaga analizować przepływy pieniężne i generować stan finansów firmy w kasie i na rachunkach bankowych. Na blogu firmy ODL, w artykule Czym jest oprogramowanie ERP i jakie funkcje oferuje?, przeczytasz, jak jeszcze system ERP usprawnia zarządzanie obszarem finansowym firmy.
System ERP – jak wspiera handel i dystrybucję?
Moduł handlowy systemu ERP pozwala automatycznie wystawiać dokumenty sprzedażowe i śledzić stan realizacji danego zamówienia. Pomaga przedsiębiorcom w zarządzaniu importem towaru z zagranicy, cennikami i promocjami. Mechanizm elektronicznej wymiany dokumentów zamówień i sprzedaży pomaga ograniczyć zarówno błędy związane z tworzeniem dokumentacji papierowej, jak i jej koszty. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zintegrować system ERP ze sklepem internetowym, we wpisie Trendy w systemach ERP w 2023 roku przeczytasz o korzyściach płynących z takiego rozwiązania.
System ERP – jak pomaga zarządzać bazą kontrahentów?
Poszczególne moduły systemu ERP korzystają ze wspólnych baz danych, do których informacje wprowadza się jeden raz. Przykładem takiej bazy jest kartoteka klientów, która gromadzi dane o odbiorcach i dostawcach, takie jak adres, miejsce dostaw i dane kontaktowe. W tym zakresie firma ODL producent systemu ERP oferuje moduł CRM, który pozwala zarządzać relacjami zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami. System ERP umożliwia podział kontrahentów na typy – podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna i rodzaje – krajowy, unijny, rolnik. Dla każdego kontrahenta przedsiębiorca może ustalić inne warunki handlowe.
System ERP – kompleksowa kartoteka towarów?
Kartoteka klientów to niejedyna wspólna baza każdego systemu ERP. Drugą jest kompleksowa kartoteka towarów, produktów i usług. Obejmuje indeksy handlowe z informacjami o towarach, jakie znajdują się w obrocie handlowym lub o usługach, jakie świadczy firma. W tej bazie znajdują się dane takie jak kod EAN, cena zakupu i sprzedaży, stawka VAT, cło, akcyza i nie tylko. Przedsiębiorca może wprowadzić na kartę towaru inne dane, na przykład informacje o zamiennikach towaru lub różnych typach opakowań.
System ERP – co oferuje w zakresie gospodarki magazynowej?
System ERP z modułem magazynowym usprawnia zarządzanie przepływem towarów w firmie. Pozwala przedsiębiorcy zdefiniować magazyny o określonej roli. W obszarze gospodarki magazynowej system ERP oferuje ewidencję stanów i ruchów magazynowych. Przyspiesza tworzenie dokumentów magazynowych i automatyzuje ich obieg. Współpracuje z czytnikami kodów kreskowych i drukarkami etykiet.