Wypożyczenie czy zakup sprzętu medycznego?
Rehabilitacja po wypadku lub poważnym zabiegu bardzo często wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Jego zdobycie spoczywa przy tym na barkach chorego lub jego rodziny. Na szczęście nie zawsze konieczne jest nabycie go na własność, a obecnie coraz popularniejszym zjawiskiem staje się wynajmowanie tego typu wyposażenia na określony czas. Ostateczna decyzja o wyborze jednego z tych rozwiązań powinna być uwarunkowana nie tylko sytuacją ekonomiczną gospodarstwa domowego, lecz również stanem chorego — w wielu wypadkach wypożyczenie używanego sprzętu medycznego nie w chodzi w grę właśnie z tego ostatniego powodu.
Kiedy wypożyczenie sprzętu medycznego jest opłacalne?
Wyposażenie, niezbędne w procesie rehabilitacji, może mieć niezwykle zróżnicowane ceny. Jeżeli nie są one wygórowane — zdecydowanie lepszą opcją będzie nabycie niezbędnych nam przedmiotów. Niestety, koszt nowoczesnej aparatury tego typu jest obecnie stosunkowo wysoki. Jeżeli na dodatek nie będzie ona użytkowana zbyt długo — jej zakup może być nieuzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. Na szczęście można skorzystać wówczas z oferty jednej z firm, oferujących wynajem sprzętu medycznego za niewielką opłatą. Rozwiązanie to sprawdzi się również wówczas, gdy przewidywany czas rehabilitacji nie będzie zbyt długi. Jest to też często jedyne wyjście dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup droższych urządzeń.
Jaki sprzęt medyczny można wypożyczyć?
Wśród wypożyczanego najczęściej sprzętu rehabilitacyjnego wymienić należy przede wszystkim przedmioty ortopedyczne — balkoniki i wózki. Dużą popularnością cieszy się również wyposażenie, które poprawia jakość życia pacjentów zmagających się z poważnymi chorobami. Przykładem takiego rozwiązania może być przenośny koncentrator tlenu, dzięki któremu osoby, cierpiące na schorzenia wymagające tlenoterapii, mogą opuszczać miejsce zamieszkania. Innym rodzajem często wypożyczanego wyposażenia rehabilitacyjnego jest sprzęt, który umożliwia likwidację barier architektonicznych w domu. Do grupy tej zaliczyć można na przykład wózki toaletowo-prysznicowe.
Kiedy lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu medycznego?
Niekiedy nabycie wyposażenia jest jednak zdecydowanie korzystniejsze od jego wynajmowania. W przypadku przedmiotów, których koszt wynosi kilkadziesiąt złotych, korzystanie z usług wypożyczalni może być po prostu nieopłacalne (szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę konieczność uiszczenia kaucji). Kiedy rehabilitacja dobiegnie końca, sprzęt taki można odsprzedać dostawcy — wiele podmiotów z tej branży prowadzi handel zarówno artykułami nowymi, jak i używanymi. Specjalistyczne wyposażenie medyczne, które będzie nam potrzebne przez długi czas, również powinno być przez nas nabyte na własność. Dodatkowo w przypadku niektórych jego rodzajów można skorzystać przy zakupie ze wsparcia NFZ. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://patronus-med.pl/sklepy-medyczne-nfz/, należącej do jednej z największych na naszym rynku firm tej branży.