Pompa ciepła — rzeczy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na jej montaż
Prawidłowy montaż pompy ciepła to niezwykle istotne zadanie, warunkujące sukces całego przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą stać się podstawą wadliwego funkcjonowania urządzenia, jego obniżonej wydajności, a nawet poważnej awarii. Zapoznaj się więc z naszym poradnikiem, by uniknąć nieprzyjemnych problemów i komplikacji.
Czy montaż pompy ciepła wymaga stosownych uprawnień?
Montaż pomp ciepła powinien być przeprowadzony przez osobę ze stosownymi uprawnieniami, choć nie jest to warunek podyktowanym zapisami prawa. Niemniej jednak wybór usługi instalatora z uprawnieniami jest niezbędny, by móc otrzymać dotację „Prosument”. Takiego zapisu nie ma natomiast w rządowym programie, znanym pod nazwą „Czyste powietrze”. Jeśli zdecydujemy się na pompę typu spilt, konieczne będzie skorzystanie z usług instalatora z certyfikatem f-gazowym, wydawanym przez UDT.
Pompa ciepła z usługą montażu – czy to dobre rozwiązanie?
Niektóre firmy oferują swoim klientom sprzedaż pomp ciepła, połączoną z usługą ich montażu. Jedną z nich jest firma Pompy ciepła Lublin – Zamów z montażem – APP Energy, ciesząca się sporym zaufaniem inwestorów. Wybierając takie rozwiązanie, warto poznać kompetencje instalatora oraz jego kwalifikacje, które mogą okazać się niezbędne podczas montażu urządzenia. Brak autoryzacji od producenta pompy ciepła, będzie skutkować utratą gwarancji.
Jak podłączyć pompę ciepła do instalacji elektrycznej?
Pompa ciepła musi zostać podłączona do instalacji elektrycznej. W tym celu należy wykorzystać przewody elektryczne z odpowiednim przekrojem oraz ochronę w postaci zabezpieczenia antyprzepięciowego. Jeśli nasz wybór padnie na urządzenie wyposażone w grzałkę, pracujące w systemie mono energetycznym, konieczne będzie również odpowiednie doprowadzenie wszystkich przewodów, których wybór zdeterminowany jest przede wszystkim mocą grzałek.
Czy bufor to niezbędny element pompy ciepła?
Zbiornik buforowy to element, mający za zadanie magazynowanie wody grzewczej, zanim zostanie ona wykorzystana przez domowników. To rozwiązanie, które zalecane jest przede wszystkim w starych instalacjach i w budynkach z tradycyjnymi grzejnikami. W pozostałych przypadkach wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać konsultacja ze specjalistą.
Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto połączyć obie instalacje?
Montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła to niezwykle przydatne rozwiązanie w każdym gospodarstwie domowym. W artykule zamieszczonym na stronie https://appenergy.pl/pompa-ciepla-i-instalacja-fotowoltaiczna-zgrany-eko-duet-dla-twojego-domu/ wymieniony został cały szereg korzyści, płynących z połączenia tych dwóch elementów. To przede wszystkim potężna oszczędność dla domowego budżetu, ale również wsparcie dla środowiska naturalnego, z którego możliwości czerpiemy każdego dnia, wykorzystując np. odnawialne źródła energii do ogrzewania naszych domów i wody użytkowej.