Skip to main content
eustoma cena

Odmiany Eustomy wielkokwiatowej oraz ich uprawa i pielęgnacja

Eustoma wielokwiatowa to przepiękna roślina przypominająca nieco swoim wyglądem różę, jednak jej kwiaty mają dzwonkowaty kształt przypominający kwiaty maków. Roślina ta pochodzi z ciepłych regionów Ameryki i dotychczas była głównie spotykana jako element dekoracyjny bukietów. W ostatnim czasie jednak coraz chętniej jest uprawiana w doniczkach. Jej uprawa jest dość wymagająca w naszym klimacie, dlatego w tym artykule podpowiemy jak dbać i pielęgnować tę roślinę, oraz jakie odmiany możemy znaleźć w sklepach.  

Czym jest Eustoma wielokwiatowa 

Eustoma to piękna roślina o soczystych, zielonych liściach. Najczęściej osiąga wzrost między 15, a 60 centymetrów. Jej kwiatostany rozwijają się w różnych barwach, a najpopularniejsze kolory jej kwiatów to odcienie różu, bieli, błękitu oraz fioletu. Istnieją również odmiany dwukolorowe oraz nieco rzadziej spotykane odmiany cechujące się żółtymi i karminowoczerwonymi kwiatami. W naszym klimacie jest traktowana jako roślina jedno lub dwuletnia. Kwiaty Eustomy osiągają średnice od 5 do 8 centymetrów i mają dzwonkowaty kształt. 

Odmiany Eustomy wielokwiatowej

Na rynku dostępnych jest kilka różnych odmian tej rośliny. Poszczególne odmiany różnią się od siebie tempem wzrostu oraz wielkością. Niektóre z nich lepiej nadają się do uprawy doniczkowej i ogrodowej, a inne nadają się głównie na bukiety. Kopciuszek to odmiana wyróżniającą się pełnymi i delikatnymi kwiatami, a wysokość tej rośliny nie przekracza 50 centymetrów. Syrena to odmiana karłowata Eustomy, której wysokość dochodzi do zaledwie 15 centymetrów. Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina uprawiana w doniczkach. Odmiana Echo jest popularna głównie wśród osób, które hodują swoje kwiaty na bukiety. Charakterystyczne dla niej są podwójne kwiaty ze spiralnymi płatkami. Odmiana Eustoma Russell cechuje się dużymi kwiatami o liliowym, żółtym lub czerwonym kolorze. Kwiaty tej odmiany przypominają dzwony i się umieszczone na prostych łodygach. Odmiana Terry występuje głównie w kolorze białym, liliowym oraz różowym. Czasem spotykane są również gatunki dwukolorowe. Wyróżnia się bardzo bujnymi kwiatostanami o średnicy 7-8 centymetrów. 

Pielęgnacja i uprawa

Eustoma najlepiej rozwija się w temperaturze 18-21 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że nie jest to prosta roślina do uprawy, dlatego polecana jest osobom z większym doświadczeniem. Bardzo dobrze rozwija się na dobrze oświetlonych parapetach oraz tarasach. Roślina ta jest niezwykle wrażliwa na nadmierne podlewanie, dlatego warto stosować warstwę drenaży, aby zapobiec zgniciu korzeni, Eustoma wymaga regularnego nawożenia, które najlepiej, aby odbywało się raz w tygodniu. Dobrze sprawdzają się tutaj nawozy przeznaczone do roślin kwitnących. Eustoma zaczyna kwitnąć wczesnym latem, a przekwita gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Warto jest obcinać przekwitłe kwiatki, aby zachować jak najlepszą kondycję tej rośliny. Ścięte kwiaty mogą ozdabiać wnętrza przez kilka tygodni, jeżeli zostaną tylko wstawione do wazonu.