Skip to main content
Psychoterapeuta Gdynia Pomoc w labiryncie

Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Problemy natury emocjonalnej u większości społeczeństwa postrzegane są w kategoriach mistycyzmu lub szeroko pojętej fanaberii. Duża część społeczeństwa wychodzi z założenia, że chorować może tylko ciało, a problemy psychiczne są wymysłem. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat tendencja ta zaczyna się zmieniać – ludzie są coraz bardziej świadomi i nie boją się mówić otwarcie o swoich bolączkach. Najlepiej o tych problemach opowiedzieć psychoterapeucie. Tylko jak znaleźć człowieka, który prócz wykształcenia będzie miał również powołanie i empatię?

Odpowiedni terapeuta to nie tylko wykształcenie

Dostępność kierunków psychologicznych studiów dających uprawnienia do prowadzenia terapii sprawia, że pojawił się dosłowny wysyp „psychologów”. Zastosowany cudzysłów nie jest przypadkiem, ponieważ ukończenie takiego kierunku nie czyni kogoś prawdziwym psychologiem. Niestety, często bywa tak, że ten kierunek kształcenia wybierany jest z powodu braku pomysłu na coś innego. 

Wybierając psychologa należy przede wszystkim zweryfikować jaki problem nas dotyczy. Nie chodzi o postawienie diagnozy, ale o określenie w jakiej sferze mamy problem. Stany lękowe, ataki paniki, uzależnienia, traumy, obniżony nastrój, a może problemy z seksualnością? Jeżeli wiemy, że problem nie jest natury somatycznej, to powinniśmy iść do psychologa, a nie do psychiatry. Ci drudzy mają tendencję do wypisywania leków antydepresyjnych, a podczas wizyty lekarskiej nie podnoszą wzroku znad biurka, aby zapytać jaki mamy problem. Psychoterapeuta może zasugerować nam leki, ale na pewno nie bez psychoterapii. Jeżeli ktoś próbuje likwidować nasze problemy jedynie farmaceutykami, to powinniśmy dać sobie spokój z takim specjalistą. Godne polecenia są usługi terapii indywidualnej w Gdyni, gdzie Psycholog Beata Załucka-Gosk oferuje zaawansowaną pomoc psychologiczną. Wyjście z zaburzeń powinno być świadome i permanentne, powinno zmieniać nasze podejście do sytuacji stresowych i problemów. Leki jedynie tłumią objawy, które z reguły wracają po ich odstawieniu, ponieważ nie przerobiło się wewnętrznych konfliktów właśnie poprzez psychoterapię. 

Przede wszystkim empatia 

Istnieje wiele sposobów na znalezienie odpowiedniego psychologa. Najczęściej jest to sprawdzanie opinii w Internecie. Nie jest to jednak najbardziej obiektywny sposób, ponieważ każdy ma inną percepcję oceny i skalę oczekiwań. To samo dotyczy opinii znajomych – nie zawsze jest to wiarygodne. W takiej sytuacji można jednak wyciągnąć jedną ważną informację – czy osoba ta cechuje się empatią. Jeżeli wśród opinii znajomych lub użytkowników Internetu przewija się temat wrażliwości na odczucia innych, to warto jest taką osobą odwiedzić. 

Odpowiednie wykształcenie połączone z empatią może tworzyć specjalistę, któremu można zaufać. Na pierwszym spotkaniu należy zwrócić uwagę, czy psycholog podchodzi do nas jak do klienta, czy jak do człowieka. Jeżeli nie patrzy nerwowo na zegarek, nie pogania nas, dopytuje, utrzymuje kontakt wzrokowy, robi notatki – po prostu słucha, to może być to odpowiednia osoba. Jeżeli proponuje dłuższą terapię, ćwiczenia i kontakt nawet poza czasem wizyty, to warto zaufać takiemu specjaliście, chociażby ze względu na jego zaangażowanie i podejście do osoby mającej problemy.