Skip to main content
Jak zmierzyć i zamówić rolety na wymiar?

Jak zmierzyć rolety? Poznaj przydatne wskazówki

Planujesz zamówić rolety? Obawiasz się, że błędnie zmierzysz okna lub dostępne w sklepach rolety standardowe nie będą właściwym rozwiązaniem? Na początku określ odpowiedni dla siebie wariant osłon, a dopiero potem pobierz wymiary z ramy okiennej, wnęki lub szyby. W przypadku rolety okiennej do otrzymanych wyników dodaje się od 3 do 6 cm centymetrów, aby roleta była szersza od szyby, ale nie nachodziła na klamkę. Co jeszcze warto wiedzieć o pomiarze rolet? Poznaj wskazówki, w jaki sposób mierzyć rolety w zależności od ich rodzaju.

Jak mierzyć rolety mini?

Rolety mini odznaczają się tym, że szerokość ich tkaniny jest zbliżona do szerokości szyby. Z kolei inne modele rolet zasłaniają z reguły zarówno szybę, jak i ramę okienną. Wymienione tu rodzaje osłon okiennych znajdziesz między innymi w ofercie firmy OP Invest z Bochni, a na stronie https://oknabochnia.pl/rolety zapoznasz się dodatkowo z bogatym asortymentem rolet zewnętrznych. Jeśli wybierzesz rolety mini, zmierz szerokość szyby, a do otrzymanego wyniku dodaj od 3 do 6 cm. Wysokość rolety określisz, mierząc wysokość skrzydła okna. Według tego samego sposobu zmierzysz również rolety zaciemniające.

Jak mierzyć rolety ścienne?

Rolety ścienne montuje się do ściany lub do sufitu, więc ich pomiar wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku rolet mini i zaciemniających. Aby zmierzyć szerokość rolety ściennej wolnowiszącej, trzeba do szerokości wnęki okiennej dodać od 4 do 30 cm. Warto pamiętać, że ten typ osłony powinien być szerszy od wnęki okiennej. Z kolei wysokość rolety ściennej ustalisz, mierząc wysokość wnęki okiennej i dodając do otrzymanej wartości minimum 7 cm. Zwróć uwagę, że gotowa roleta ścienna z całym mechanizmem jest większa o 2,5 cm od szerokości tkaniny. Dotyczy to wszystkich stron rolety.

Jakich błędów unikać przy mierzeniu rolet?

Rolety Dzień Noc — jak je wymierzyć?

Interesują Cię rolety Dzień Noc? Oto wskazówki, jak je prawidłowo zmierzyć. Zacznij od zmierzenia szerokości szyby okiennej i do tej wartości dodaj od 3 do 6 cm. Dzięki temu roleta Dzień Noc będzie szersza od szyby i lepiej ochroni pomieszczenie przed promieniami słońca. Pamiętaj też, aby pasy rolety nie zasłaniały klamki. Idealny odstęp między tymi elementami powinien wynosić 0,5 cm.

W kolejnym kroku zmierz wysokość skrzydła okiennego, a więc część ruchomą okna na zawiasach. W sprzedaży lub na zamówienie dostępne są rolety Dzień Noc o długości 140 cm, lub 215 cm. Skrzydło Twojego okna jest krótsze? Zdecyduj się na roletę o długości 140 cm i nie rozwijaj jej do końca. Nie musisz obawiać się o to, że osłona sama się rozwinie. Zapobiegnie temu mechanizm multistop, który utrzyma roletę na właściwym miejscu.

Jak uniknąć błędów, mierząc rolety?

Jeśli zależy Ci na tym, aby dopasować roletę do okna, nie kupuj jej bez mierzenia. Postępując według powyższych wskazówek, wykonasz precyzyjny pomiar, który pozwoli Ci zamówić odpowiednią osłonę okienną, która spełni wszystkie swoje funkcje. Mierz rolety według instrukcji dla konkretnego wariantu — jeśli wybierasz rolety mini, zmierz je na podstawie wskazówek dla tego typu rolet. Zamówiona roleta jest za długa? Po prostu nie rozwijaj jej do końca. Zrezygnuj z samodzielnego przycinania tkaniny, bo będzie się pruć.

Dodaj komentarz