Skip to main content
dekoracje kwiatowe

Jak zadbać o ogród po zimie?

W związku na zbliżającą się wiosnę nasz ogród wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych po zimie. Mają one na celu przygotowanie naszych roślin na kolejny okres wegetacji. Oto przewodnik pokazujący konieczne prace do wykonania.

Kwiaciarnia Dębica

Trawnik

Nasz trawnik po ustaniu zimy potrzebuje sporego nakładu pracy, często wygląda brzydko. Pierwsze co trzeba zrobić to usunąć zalegające na nim śmieci, suchej trawy i gałęzi. Podczas tej czynności z pewnością przydadzą się grabie ogrodowe. Jeżeli na swoim trawniku zauważyłeś kopce kreta, musisz skutecznie wypłoszyć szkodniki, wyrównać i napowietrzyć teren. Po uzupełnieniu ewentualnych braków ziemi należy dosiać w tych miejscach trawę. Aby nasiona nie były wypłukiwane przez deszcz należy je przysypać cienką warstwą ziemi.

Drzewa i krzewy

Kiedy skończą się przymrozki, można także zdjąć osłony z drzew i krzewów. To idealna chwila na posadzenie nowych drzew liściastych, drzew i krzewów owocowych oraz tych ozdobnych. Można też zająć się w tym czasie formowaniem posadzonych już w poprzednich latach żywopłotów, poprzez przycinanie ich bocznych pędów i skracanie szczytowych przyrostów. Należy jednak z tym poczekać, aż do zakończenia kwitnienia w przypadku drzew, które kwitną właśnie w okresie wiosennym. Nie wolno w marcu zapomnieć o odpowiednim nawożeniu roślin, aby mogły wzrastać, trzeba zasilić glebę w potrzebne im składniki odżywcze. Kompost i nawóz powinien być rozsypany pod drzewami i krzewami. Konieczne też jest ograniczenie wzrostu chwastów poprzez podrzucenie kawałków kory pod roślinami iglastymi w ogrodzie. Piękne kwiaty i krzewy, warto umieścić także w naszych domach. Na stronie: kwiaciarnia-gala.pl można zamówić piękne dekoracje kwiatowe, które nadadzą wnętrzom wiosennego wyrazu. Dzięki świeżym kwiatom zadbamy o wystrój pomieszczenia i uzyskamy tym samym piękny, świeży zapach.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny

Jeżeli przymrozki się już skończą, nadchodzi czas na zdjęcie osłon z roślin. W celu przyzwyczajenia roślin do nowych warunków należy ściągać osłony stopniowo. Pielęgnacja powinna być rozpoczęta od razu po usunięciu spod nich uschniętych liści i części roślin. Należy być uważnym, by przy okazji nie uszkodzić pączków i młodych pędów roślin. Gdy ziemia już się rozmrozi, nadchodzi czas na posadzenie nowych roślin w ogrodzie. W tym celu warto rozważyć w inwestycję w odpowiednie narzędzia ogrodowe, wymienione w artykle: https://www.kwiaciarnia-gala.pl/budzimy-ogrod.html, które pomogą nam w pracach ogrodowych. Przed tą czynnością należy usunąć wszelkie chwasty i przygotować odpowiednio podłoże. Trzeba zastosować kompost, napowietrzyć oraz przekopać ziemię. Następnie należy wyrównać powierzchnię podłoża. Marzec jest idealnym miesiącem do tego, aby wysiać nasiona roślin jednorocznych. Należy to zrobić w niewielkich pojemnikach, które następnie należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu. Gdy zaobserwujesz, że rośliny wykiełkowały i wyrosły, możesz je wtedy przesadzić do swojego ogrodu. Jeśli chodzi o pielęgnacje bylin, wymagają one nawożenia podłoża płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pod koniec marca można rozmnożyć przez podział byliny, których okres kwitnienia przypada latem i jesienią.