Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegach medycyny estetycznej?
Rekonwalescencją nazywamy okres powrotu do pełni sił po przebytym zabiegu chirurgicznym. Bardzo często strach przed tym momentem staje się jednym z głównych czynników hamujących nas przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się danej procedurze medycznej. Czas gojenia się blizn i rany pooperacyjnej, ból, różnego rodzaju niedogodności oraz konieczność dostosowania swojego trybu życia do zaleceń pozabiegowych to główne obawy większości pacjentów wybierających się do klinik chirurgii plastycznej. Jednak, czy każda operacja tego typu powiązana jest z aż tak trudną rekonwalescencją? Jak naprawdę wygląda ten okres?
Jakie będzie samopoczucie pacjenta bezpośrednio po zabiegu?
Na początku należy wspomnieć, że większość z rozległych operacji plastycznych, takich jak powiększanie piersi, liposukcja czy plastyka brzucha wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym. U pacjentów po takich zabiegach mogą, zatem wystąpić nieprzyjemne mdłości tuż po wybudzeniu z narkozy.
Warto również pamiętać, że przy zabiegach z użyciem znieczulenia ogólnego pacjent musi pozostać w szpitalu przez dobę. W tym czasie personel medyczny jest zobowiązany monitorować stan pacjenta i podawać mu odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe, by zwiększyć komfort rekonwalescencji. W końcu to w pierwszej dobie po operacji odczuwamy najsilniej wszelkie dolegliwości bólowe.
Jak będzie wyglądać pacjent bezpośrednio po zabiegu?
Każdy, kto decyduje się poddać zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej, musi wiedzieć, że tuż po operacji wygląd okolicy zabiegowej nie będzie idealny ani zbliżony do zamierzonych przez nas efektów. Bardzo ważna jest tu cierpliwość i czas, który pozwoli tkankom dojść do odpowiedniego stanu i wyglądu.
Dla przykładu pacjenci po zabiegach plastyki powiek mogą spodziewać się sporej opuchlizny oraz zasinień, które są całkowicie normalne i szybko miną. Te chwilowe niedogodności rekompensować będzie całkowicie nowy wygląd powiek, który sprawi, że twarz nabierze młodzieńczego blasku. By przygotować się na wygląd tuż po zabiegu i sprawdzić, jaka jest cena korekty powiek, warto sprawdzić stronę Plastyka powiek Gdynia — korekta opadających powiek Cennik, gdzie znajdziemy wszelkie niezbędne informacje na temat tego zabiegu.
Jak wygląda rekonwalescencja po korekcie uszu?
Pierwszy etap rekonwalescencji po zabiegu korekty uszu trwa od jednego do dwóch tygodni i jest to czas intensywnego gojenia się rany. W tym okresie najlepiej jest pozostać w domu, by nie narażać uszu na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i urazy. W przypadku dolegliwości bólowych należy je łagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi poza lekami z kwasem acetylosalicylowym, który może wywoływać zaburzenia krzepliwości krwi.
Niezwykle istotnym zaleceniem pozabiegowym w przypadku korekty uszu jest również noszenie specjalnej opaski uciskowej zapobiegającej urazom małżowiny. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl/artykuly/opaska-po-korekcji-uszu-ile-czasu-nalezy-ja-nosic, gdzie znajdują się wszelkie informacje na temat tego przyrządu.
W przypadku, gdy dolegliwości bólowe nie znikną bądź nasilą się, a z rany pozabiegowej zaczyna sączyć się krew, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy.
Jak wygląda powrót do codzienności po zabiegach chirurgii plastycznej?
W większości przypadków powrót do normalnej codzienności oraz pracy zawodowej może nastąpić po 14 dniach od zabiegu, o ile nie jest to ciężka praca fizyczna. Z kolei wznowienie uprawiania różnego rodzaju sportów uzależnione jest od rodzaju zabiegu oraz indywidualnych cech pacjenta, dlatego jest to kwestia, którą należy uzgodnić na konsultacji lekarskiej.