Skip to main content

Jak wygląda księgowość w kwiaciarni?

Istnieje wiele szkół średnich, które ukierunkowane są na nauczanie młodych osób przedmiotów związanych z określoną dziedziną albo zawodem. Bardzo często wybieranym przez młodzież miejscem do nauki jest technikum ekonomiczne, w którym prowadzone są zajęcia mające na celu przygotowanie absolwentów do pracy w finansach albo jak prowadzić księgowość.

Rozliczenia rachunkowe w kwiaciarni

Rozliczenia w kwiaciarni

Księgowość jest gałęzią finansów, która powiązana jest z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej od wielkiej fabryki do małego sklepiku. Oczywiście z uwagi na określoną specyfikę w różnych zakładach, również księgowość w nich prowadzona będzie wyglądała inaczej. Bo inaczej wygląda księgowanie dla dużej firmy zatrudniającej setki osób od tego jak wygląda księgowość w kwiaciarni. Pomimo takich samych podstawowych zasad jak zachowanie równowagi bilansowej czy prawidłowe przypisanie poszczególnych składników majątku do aktywów czy pasywów to w ogólnym rozrachunku zadania stawiane przed księgowymi w tych firmach będą bardzo odmienne. Kwiaciarnie, które zazwyczaj są małymi biznesami, rzadko rozliczają księgowość na własną rękę. Wyspecjalizowane placówki, takie jak Biuro Rachunkowe B&N w Bydgoszczy często obsługują małe firmy, w tym kwiaciarnie. Dzięki pozyskanemu w ten sposób doświadczeniu rozliczenia przebiegają sprawnie i bezproblemowo.

Księgowość w małej vs dużej firmie

Dla mniejszych firm najkorzystniejsze jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, które za stosunkowo niewielkie pieniądze poprowadzi księgi rachunkowe w sposób prawidłowy i profesjonalny, ponosząc przy tym odpowiedzialność za ich zawartość. W dużym zakładanie jednak bardziej opłaca się stworzenie osobnej komórki zajmującej się księgowością. Bo oprócz rozliczeń z urzędami skarbowymi czy zakładem ubezpieczeń społecznych każda firma zatrudniająca pracowników musi liczyć się z koniecznością wystawiania list płac i dokumentowania wysokości wypłacanych wynagrodzeń.

Prowadzisz biznes w Bydgoszczy? Sprawdź, gdzie znajdziesz Biuro Rachunkowe B&N https://g.page/ksiegowosc-bydgoszcz i usprawnij działanie swojej firmy.

Rachunkowość w Biurze Rachunkowym B&N

Kto może zostać księgowym?

Teoretycznie prowadzić księgowość może już osoba po ukończeniu szkoły średniej o określonym profilu, ale w praktyce osoby takie zajmują się zadaniami zlecanymi przez bardziej doświadczonych księgowych albo pracują jako asystenci w biurach rachunkowych. Samo świadczenie usług biura rachunkowego obwarowane jest określonymi wymogami związanymi z posiadaniem przez właściciela odpowiednich uprawnień nadawanych najczęściej przez Ministra Finansów na podstawie pozytywnego zaliczenia państwowego egzaminu. Taka osoba może występować przed urzędem skarbowym jako pełnoprawny księgowy odpowiedzialny za jakość rozliczeń.

Odpowiedzalność spoczywająca na księgowości

Z punktu widzenia przedsiębiorcy konieczne jest posiadanie pełnego zaufania do księgowego czy biura rachunkowego, ponieważ ostatecznie to on może ponieść odpowiedzialność finansową albo karnoskarbową za ewentualne błędy. Dlatego każda osoba, która zastanawia się nad wyborem zawodu księgowego powinna zastanowić się jak wygląda księgowość w kwiaciarni, a jak w innym miejscu. Będzie wtedy wiedziała, czy tego typu praca jest dla niej i czy nie będzie się przy tym męczyć, a tym samym czy nie będzie bardziej podatna na popełnianie błędów.