Skip to main content

Na czym polega zabieg leczenia stulejki?

Stulejka (łac. phimosis) to zwężenie napletka utrudniające zsuwanie go z żołędzi prącia. Wada może być wrodzona bądź nabyta. Wyróżnia się dwa rodzaje tej przypadłości:

  • stulejka niepełna – napletek może jeszcze zostać ściągnięty
  • stulejka pełna – odprowadzenie napletka jest niemożliwe.

U chłopców do ukończenia drugiego roku życia sklejenie napletka i żołędzi jest zjawiskiem naturalnym. Po tym czasie napletek powinien się odkleić. 

Problem stulejki u mężczyzny przed zabiegiem w gabinecie Derm-Estetyka

Objawy występowania stulejki

Stulejka powoduje problemy z utrzymaniem higieny. Dochodzi do stanów zapalnych, zaczerwienienia i obrzęków. Stulejka może również wywoływać świąd. W skrajnych przypadkach uniemożliwia oddawanie moczu. Ma również negatywny wpływ na życie seksualne. Powoduje ból podczas stosunku oraz czasami prowadzi do bezpłodności.

W przypadku stulejki częściowej bardzo poważnym powikłaniem może być tzw. załupek. Określa się tak sytuację, gdy obrzęknięty napletek zaciska się w rowku zażołędnym. Powoduje to silny ból i pieczenie. Może prowadzić do niedotlenienia żołędzi i wystąpienia bardzo poważnych stanów zapalnych.

Sposoby leczenia stulejki 

W przypadku niewielkiej stulejki, szczególnie u dzieci leczenie polega na przestrzeganiu higieny zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami stosowane są maści sterydowe oraz w przypadku stanów zapalnych antybiotyki. U młodzieży, dorosłych i w przypadkach stulejki całkowitej niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście zabieg stulejki wykonywany w gabinecie Derm-Estetyka, dzięki postępowi obecnej medycyny, jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, bezbolesny i bardzo szybko pozwala wrócić do życia codziennego.

Konsultacja przed zabiegiem leczenia stulejki w gabinecie Derm-Estetyka

Na czym polega zabieg leczenia stulejki?

Zabieg leczenia stulejki zależy od rodzaju stulejki. Standardowo w przypadku stulejki częściowej wykonuje się plastykę napletka a w przypadku stulejki całkowitej obrzezanie.

Plastyka napletka penisa

W przypadku stulejki częściowej chirurg w znieczuleniu miejscowym przecina napletek i poszerza go tak, by zsuwanie go z żołędzi przebiegało bez problemu. Blizny są ukryte, napletek pozostawiony  i penis po zabiegu wygląda naturalnie. Zabieg trwa 20 -30 minut. Jeżeli chodzi o zalecenia po zabiegu to przede wszystkim należy dbać o higienę prącia, tak aby proces gojenia przebiegał szybko i bez powikłań. Zaleca się używanie Octeniseptu po każdym oddaniu moczu. Dodatkowo lekarz prowadzący zaleca stosowanie maści z antybiotykiem np. detreomycyną czy neomycyną.  Opatrunki powinny być zmieniane dość często tak aby zachować jak największą czystość i uniknąć  zakażenia. Po zabiegu niezbędna jest abstynencja seksualna co pozwoli na zachowanie nowego kształtu napletka. Mikrourazy spowodowane przez stosunek płciowy mogą zniweczyć starania chirurga i doprowadzić do rozejścia się tkanek.

Zabieg obrzezania

Obrzezanie polega na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka. Decyduje o tym lekarz biorąc pod uwagę konkretny przypadek. Zabieg całkowitego obrzezania polega na wycięciu całego napletka wraz z jego tzw. blaszką wewnętrzną. Zabieg obrzezania częściowego pozwala zostawić pasek około 2-3 mm tzw. blaszki wewnętrznej. Zabieg obrzezania jest mało skomplikowany i małoinwazyjny. Dzięki procedurze zamykania naczyń krwionośnych w trakcie zabiegu jest bezkrwawy i szybki. Zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie polega na podaniu 1 % Lignocainy w zastrzyku. Czasami w rzadkich przypadkach (małe dzieci lub osoby niewspółpracujące) zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Komentarz

Dodaj komentarz